Сторінка для вчителів

 "Один батько важить більше, ніж сто вчителів". Д. Герберт

                                                    ДОСВІД РОБОТИ
з теми "Розвиток творчих здібностей молодших школярів шляхом впровадження нетрадиційних форм і методів навчання"
вчителя початкових класів Дергачівського ліцею №2
Зубрєвої Світлани Миколаївни

   Сучасне інформаційне суспільство рухається шляхом розвитку творчого мислення людини. Тому виховання творчої особистості має особливу актуальність і є одним із головних завдань сучасної освіти.
  У педагогіці існує цілий ряд досліджень, пов'язаних із розвитком творчих здібностей. Так, творчу особистість науковці визначають як «особистість, межі творчості якої охоплюють дії від нестандартного розвитку простого завдання до нової реалізації унікальних потенцій індивіда в певній галузі» (Б. Г. Ананьєв, С.М.Бондаренко), як людину, яка «володіє певним переліком якостей, а саме рішучістю, умінням не зупинятися на досягнутому, сміливістю мислення, умінням бачити далі того, що бачать його сучасники і що бачили попередники» (В.І. Андрєєв, Ю.К. Бабанський ). «Творча людина повинна володіти мужністю для того,щоб піти проти течії і зруйнувати те,чому вірить сьогодні більшість» (Я.О. Пономарьов, Н.Ф.Тализіна).
Психологічний словник визначає, що творча особистість виникає лише внаслідок наявності у неї «здібностей, мотивів, знань і вмінь, завдяки яким створюється продукт, який відрізняється новизною, оригінальністю, унікальністю».
За Дж. Гілфордом, творче мислення характеризується такими особливостями як: легкість і продуктивність - тобто те, наскільки швидко індивід може подати певні продукти творчості: ідеї, думки, об'єкти і втілити їх в дійсність. Психологічно, творчість є потребою людини, адже «людину гнітить одноманітність оточення, повсякденна повторювальність дій, і тому вона починає шукати щось нове, намагається по - іншому дивитися на звичайне».
Впевнена, що стратегія сучасної української освіти - це формування особистості з гнучким розумом,із швидкою реакцією на все нове, з добрими орієнтувальними навичками й творчими здібностями.
  На мою думку, саме творчі люди створюють нове у всіх видах людської діяльності,тому для мене пошук творчо обдарованих дітей набуває неабиякого значення. Вважаю, що формування творчої, морально-цілісної, працелюбної людини неможливе без розвитку її творчих здібностей у дитинстві. Мету вчителя вбачаю в тому, щоб створити сприятливі психолого-педагогічні умови для розвитку потенційних можливостей кожного учня в навчально-виховному процесі, дати можливість усім без виключення учням виявити свої таланти і увесь свій творчий потенціал.
  Готуючись до уроків, намагаюсь добирати такі форми і методи навчання, які дають матеріал для роздумів, можливість виявити ініціативу і самостійність, потребують творчості. Зацікавлюю дітей, залучаю до різних видів навчально-практичної діяльності. Це дозволяє мені визначити інтереси, нахили, творчі здібності і можливості,урахування яких допомагають створювати необхідні умови для підтримки і розвитку дитини.
  Іноді практикую нетрадиційні уроки, бо вони більше подобаються учням, ніж звичайні буденні заняття . Вважаю, що уроки - КВК, уроки - подорожі, уроки - змагання, уроки - екскурсії, уроки - свята урізноманітнюють навчальну діяльність, сприяють підвищенню активності учнів, а отже - і ефективності уроку.
На мою думку, найбільш вдало дозволяє організувати дослідницьку і творчу діяльність дітей метод проектів. Він ефективно формує мислення дітей, залучає до науково - дослідної та наукової діяльності, розвиває інтелектуальні та творчі здібності дитини. Роботу над проектом організовую так:
1)зацікавлюю дітей проблемою;
2) розподіляю учнів на групи;
3) збираємо інформацію з даної теми;
4) в групах опрацьовується матеріал і відбирається найцінніше;
5) захист проекту - групи звітують.
  Працюючи над проектом, опираюсь на вивчення усної народної творчості - казок, легенд, народних пісень,приказок,загадок тощо. При цьому намагаюсь не навязувати власної думки, не давити на дитину своїм авторитетом.
  Так, у 1 - му класі, працюючи над проектом " Народні свята", досліджували українські народні звичаї,традиції, а підсумком став урок з основ здоров'я. У 2 - му класі збирали прислів'я, приказки про дружбу. Підсумком став урок позакласного читання "Дружбу так розуміти треба"( див. додаток). У 3 - му класі досліджували види спорту. Підсумком став урок - подорож з основ здоров'я " Про активний відпочинок. Безпека при заняттях спортом"(див. фотоматеріали).
Особливістю роботи над проектом у початковій школі є те, що залучаю до співпраці батьків. Маю результат - стосунки, засновані на взаємоповазі між батьками і вчителем, зміцнення виховної ролі взаємодії сім'ї та школи.
Вважаю, що основою для розвитку творчих здібностей дитини молодшого шкільного віку є розвиток пам'яті, уваги, мислення, творчої уяви. Навчання дітей організовую через гру. Добираю ігри, які б викликали інтерес до уроку, до навчальної роботи. Впевнена, що сюжетно-рольові ігри сприяють розвиткові творчих здібностей, бо дають можливість фантазувати, створити конкретний образ самостійно. На мою думку, під час цих ігор молодші школярі розширюють знання, набувають авторських навичок, перевтілюючись у героя, показують його характер і розвиваються творчо. Намагаюсь захоплююче і цікаво вводити дітей до світу звуків і літер. Увесь процес навчання грамоти будую,як своєрідне інсценування, де діють казкові герої, персоніфіковані звуки, літери, склади. Фантазія, казка, гра - це частина духовного життя дитини,що пробуджує в кожного добрі почуття,роздмухує вогник думки і творчості. На уроках читання пропоную учням ігри: «Закінчи речення», «Чарівна скринька», « Шифрувальник», «Супова абетка» тощо.
Так, при вивченні теми «З чистого джерела народної мудрості" у третьому класі дітей вчу складати загадки. Після вивчення теми "Літературні казки"у третьому класі пропоную учням скласти кросворди, ребуси.
Зміст і методика предмета «Читання» мають величезний потенціал для творчого розвитку дітей засобами художнього слова. В. О. Сухомлинський радив учителям початкових класів: «Навчіть усіх дітей читати так, щоб вони вміли читаючи думати і думаючи читати». Хоча уміння читати розвивається на всіх уроках, однак, на мою думку, лише на уроках читання воно є об'єктом цілеспрямованого, системного опрацювання, що дозволяє умінню стати повноцінною навичкою. Саме ця навичка є інструментом неперервної освіти людини упродовж життя. Впевнена, що знання, фантазія, логіка думки і міркувань, уміння логічно і образно розмірковувати виховується лише читанням. Уміння читати, бути читачем - високе мистецтво, йому треба наполегливо вчитися. Дитяча художня книга - особливий світ, який юний читач осягає і розумом, і серцем. Готуючись до уроків читання, намагаюсь продумати кожен елемент уроку так, щоб протягом уроку дитина активно і творчо мислила. Вважаю, що уміння читати треба довести до автоматизму, щоб сприймання зором, очима і свідомістю випереджало вимовляння вголос. Чим значніше це випередження, тим тоншою буде здатність думати під час читання - а це надзвичайно важлива умова успішного навчання й розумового розвитку взагалі. Щоб зацікавити учнів, продумую, яку проблемну, мовленнєву,ігрову ситуацію створити, щоб учні мимовільно спрямували свою увагу, активізували пам'ять, мислення на засвоєння знань.
  Питання, як навчити дітей читати швидко і правильно, виразно і свідомо, як зробити, щоб цей процес був приємним, а не розчарував, цікавило мене з перших днів моєї педагогічної діяльності. Опрацювавши багато методичних рекомендацій, намагалася знайти найефективніші форми роботи, удосконалювати уроки читання, їх зміст і структуру, і, як результат, розвивати творчість учнів. Так, пропоную учням такі завдання: дібрати до тексту власний заголовок, дібрати до кожної частини твору прислів'я, переказати текст зі зміною особи, скласти рекламу до твору, перенести дії твору в сучасне або минуле, придумати власну кінцівку оповідання тощо. Уроки читання просувають дітей у розумовому, емоційному, естетичному, мовленнєвому розвитку, розвивають у школярів інтерес до книги, любов до читання, творчі здібності. Поступово учнів переводжу до читання цікавих творів високохудожньої дитячої літератури, які спонукають школярів не лише до читання, але й до формування вмінь будувати зв'язні висловлювання з опорними матеріалами, усно переказувати тексти, складати власні оригінальні висловлювання.
Вважаю, що на уроках учні повинні співпрацювати з учителем, висловлювати свої думки, ділитися інформацією, а цьому сприяє застосування на уроках інтерактивних технологій. Так, разом з учнями розробляємо правила роботи в класі, для початку використовуємо прості інтерактивні технології. Далі, залежно від мети уроку та форм організації навчальної діяльності,використовую роботу в парах, роботу в малих групах, технологію «Акваріум», які належать до інтерактивних технологій. Їх використовую як на уроках засвоєння, так і на уроках застосування знань, умінь, навичок. Технології колективно-групового навчання - такі форми роботи, як: «Мікрофон», «Мозковий штурм», «Незакінчені речення», «Дерево рішень» використовую для розвитку в учнів зв'язного мовлення, відпрацьовування вміння говорити коротко, по суті, переконливо. Іноді,на початку уроку, для того, щоб показати учням різноманітність поглядів на ту чи іншу проблему, використовую метод «Обери позицію». Методи «Прес», «Зміни позицію» застосовую під час обговорення дискусійних питань, коли необхідно чітко зайняти свою позицію, довести свою точку зору. Так, під час вивчення теми «Поведінка, звички та здоров'я. Спілкування з друзями, товаришами в класі» (3 клас, предмет «Основи здоров'я») використовую технологію «Мозковий штурм» для проведення бесіди про мрії та бажання дітей; на уроці математики (2 клас), під час вивчення теми «Таблиця множення числа 8. Задачі на дві - три дії» (на етапі закріплення вивченого матеріалу) проводжу роботу в малих групах; на уроці української мови (3 клас) під час вивчення теми «Правопис префіксів роз-, без-» на етапі мотивації навчальної діяльності використовую технології «Робота в групах» і «Асоціативний кущ».
  Отже,використання таких технологій для мене - не самоціль, це лише створення такого мікроклімату в класі,який найліпше сприяє розвитку творчих здібностей,співробітництву,взаєморозумінню, доброзичливості, дає можливість реалізувати навчання, орієнтоване на творчу особистість.
Вважаю, що розвиток творчих здібностей має бути невід'ємною умовою змісту усіх навчальних предметів початкової школи, органічно доповнювати навчальний процес, щоб забезпечити єдність знань, умінь і навичок учнів та їхніх творчих можливостей. Так, на уроках математики для опрацювання обчислювальних прийомів, уміння розв'язувати задачі того чи іншого виду використовую добірки прикладів і задач із різноманітних підручників і методичних матеріалів; усним вправам надаю розвивального характеру,щоб вони працювали не лише на закріплення вивченого матеріалу, але й формували мислення, мовлення учнів,розширювали їхній кругозір. Тому завдання підбираю так, щоб відповіді до них можна було класифікувати за різними ознаками, виділяти зайвий елемент, упорядковувати з розшифровкою цікавих для дітей слів. Загадки,ребуси, геометричні задачі, логічні задачі, нестандартні задачі, задачі на кмітливість, завдання на порівняння, «магічні квадрати» використовую для виявлення неординарних здібностей дітей. На уроках української мови пропоную учням роботу з деформованим текстом, написання переказів, творів - мініатюр за поданим початком, такі вправи як редагування текстів, речень, віршів,буквені ребуси, мовні загадки, буквені загадки. На уроках розвитку мовлення я вирішила відмовитися від стереотипів і шаблонів; непередбачуваність і свобода уяви стали головними принципами моделювання уроків творчості. Але для того щоб процес не набув стихійний (анархічний) характер, віддаю перевагу колективним формам роботи над твором. Колективна спільна творчість перетворює учнів класу в однодумців, вчить їх співіснуванню, створює на уроці атмосферу не конкуренції, а співробітництва. Розвиток поетичних здібностей учнів вважаю важливим у початковій школі ( див.додаток). На уроках природознавства, основ здоров'я тощо залучаю учнів до розгадування головоломок, вікторин. А створення і розгадування учнями кросвордів - цікаве завдання, яке дозволяє дітям опрацьовувати додатковий матеріал, працювати творчо , використовувати креслярські здібності, розвивати навички читання, письма, а головне - творчі здібності учнів.
На сучасному етапі людина, її життя і здоров'я визначаються як найвищі людські цінності, бо саме вони є показником цивілізованості суспільства, головним критерієм ефективності діяльності всіх його сфер. Вивчаю і запроваджую в своїй роботі з дітьми кращі зразки народної творчості, літературу, присвячену питанням збереження і поліпшення духовного та фізичного здоров'я дітей, підбираю комплекси ритмічної гімнастики, вправи для дихання тощо. Ці вправи придатні для використання в ході навчальних занять, сприяють корекції здоров'я та профілактиці захворювань дітей, знімають м'язову втому і раціональні щодо витрат часу. Також в своїй роботі широко застосовую здоров'язбережувальні методики - оздоровлення засобами мистецтва - арт - терапію, яка здатна сприяти емоційному благополуччю дітей, гармонії почуттів людини.
  Вважаю, що знання, володіння і застосування здоров'язберігаючих технологій на будь - якому уроці є важливою складовою професійної компетентності сучасного педагога. Тому застосовую здоров'язберігаючі технології - сольові мішечки, дихальну гімнастику, навички самомасажу, рефлексотерапію,медитацію на уроках. Будую уроки так, щоб вони були здоров'язберігаючими, здоров'яформуючими, здоров'язміцнюючими, спрямованими на формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя. Використовую методику Олександри Дубогай, професора Київського інституту гігієни. Починаючи з першого класу, на всіх уроках привчаю учнів тримати мішечки з сіллю на голові для формування правильної постави. Завдяки цій методиці покращується зір, стає рівною постава, діти менше хворіють. Про це свідчать показники захворюваності серед школярів за останні роки.
Здатність творчо мислити формую на уроках, використовуючи такі форми і методи навчання, які б надавали можливість учням набувати первинні навички самостійної і творчої діяльності по декількох напрямках. Щоб виявити творчі здібності дитини, впроваджую ідею розвитку природних здібностей учня, розкриття його творчого потенціалу.
  Тема "Розвиток творчості молодших школярів шляхом впровадження нетрадиційних форм і методів навчання" цікава, важлива, багатогранна, орієнтована на використання педагогічних технологій, за допомогою яких не просто поповнюються знання й уміння учнів, а й розвиваються такі якості, як пізнавальна активність, самостійність,вміння творчо мислити. Розв'язуючи творчі завдання, школярі відчувають радість від процесу відкриття, розкривають творчу ініціативу, отримують бажання вчитися. Вважаю,що розвиток творчих здібностей молодших школярів через використання нетрадиційних форм і методів навчання і є особливістю мого стилю.

Дергачі - 2016
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати